Přirozeno právní teorie, pozitivně právní teorie, normativní teorie a standartní a nadstandardní výkladové metody
Právní teorie
Přirozeno právní teorie
Existují právní normy, které jsou jakoby nad právem, odkud převážně zákonodárce čerpá. Jedná se o "systém právních principů a nezadatelnych subjektivních práv" (Aleš Gerloch, Teorie práva, Plzeň, 2004, str. 22). Existují takové normy navzdory tomu, že nejsou kodifikovány, a lze jimi argumentovat nadstandardními metodami výkladu, jako je teleologický, historický a komparativní výklad. Dělení na standartní a nadstandardní výkladové metody preferuje učebnice Teorie práva od Aleše Geelocha.
Pozitivně právní teorie
Právo je to, co za právo v právních normách určil zákonodárce. "Monistické přístup k právu, který za ně považuje jen právo uznané státem nebo společenstvím států, se nazývá právní pozitivismus." (Aleš Gerloch, Teorie práva, Plzeň 2004, str. 21).
Normativní teorie
Právní norma je jediným zdrojem práva.
Standartní a nadstandardní výkladové metody
Právní teorie je nezbytné odlišit od výkladových metod, jak standardních, tak i nadstandardních, které se používají ve všech těchto přístupech.
Standartní výkladové metody by měl obsahovat každý výklad.
Nejlépe jsou jednotlivé výkladové metody popsány asi v učebnici Teorie práva, Aleše Gerlocha, str. 146 a nasl., proto se tu o nich zmíním jen stručně. A pokud Vás téma zajímá, nastudovat si to z učebnice.
Standartní výkladové metody
Standartní výkladové metody ... představují nezbytnou součást interpretace jakéhokoliv právního textu. ... Standartní metody interpretace by měl zahrnovat každý interpretační postup." ( Aleš Gerloch, Teorie práva, Plzeň, 2004, str. 146)
Výklad jazykový
Dá se v podstatě říci, že jde o výklad textem zákona. Hledá se smysl jednotlivých slov z jejich významu, postavení ve větě a vztahem s ostatními slovy.
Výklad logický
- Argumentům a contrario
- Argumentům per eliminationem
- Argumentům per analogiam
- Argumentům per analogiam legis
- Argumentům per analogiam iuris
- Argumentům a fortiori
- Argumentům ad absurdum
- Argumentům a silentio legis
Výklad systematický
Systematický výklad vyplývá z postavení normy v právním řádu, z jejího kontextu, zařazení v odstavci, zkoumá předchozí a následující ustanovení.
Nadstandardní výkladové metody
"Nadstandardní metody plní při interpretaci doplňkovou funkci, a nemusí být vždy použity." (Aleš Gerloch, Teorie práva Plzeň 2004, str. 146)
Výklad historický
Zkoumá úmysl zákonodárce.
Výklad teleologický
Zkoumá smysl a cíl právní úpravy.
Výklad komparativní
"Znamená výklad, který srovnává postup týkající se obdobných institutů v právních řádech jiných států." (Aleš Gerloch, Teorie práva, Plzeň, 2004, str. 151).